نظرسنجی
دوستان
ورود به سایت
 
تبلیغات
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .

در این طیف تلاش می‌شود گویه‌های گرایش موافق و گویه‌های گرایش مخالف هم‌زمان طراحی شود و گویه‌های ابهام حذف شوند و نیز بهتر است تعداد گویه‌های مثبت و منفی تقریبا یکسان باشد..

طیف لیکرت (LIKERT SCALE) :

طیف مجموعه نمرات هم گفته می‌شود.

     (- - )                       ( -  )                (+ - )             ( + )            ( + + )

 کاملا مخالف                  مخالف                 بی‌نظر            موافق           کاملا موافق

       1                            2                      3                  4                   5 

دراین حالت می‌توان گویه‌های منفی را به سوی گرایش مثبت سوق داد و بالعکس.

با توجه به نقایص طیف تورستون (حجم زیاد کار و وابستگی شدید به قضاوت داوران) مقیاس لیکرت از اهمیت خاصی برخوردار است. این طیف که به نام مقیاس مجموعه نمرات نیز مشهور است .ارزش طیف از نظر واقعی خود پاسخگویان به دست می‌آید علاوه بر این تعداد گویه‌ها می‌تواند بسیار کمتر از طیف تورستون باشد. برای مثال 30-15 گویه.

در این طیف تلاش می‌شود گویه‌های گرایش موافق و گویه‌های گرایش مخالف هم‌زمان طراحی شود و گویه‌های ابهام حذف شوند و نیز بهتر است تعداد گویه‌های مثبت و منفی تقریبا یکسان باشد.

طرز کار :

چون در این طیف از داوران به عنوان تعیین‌کنندگان ارزش مقیاس گویه‌ها استفاده نمی‌شود لازم است گویه‌ها پس از یک مطالعه مقدماتی و برآورد اعتبار و پایایی مستقیما در اختیار پاسخگو گذارده شود.

از پاسخگویان خواسته می‌شود میزان موافقت یا میزان مخالفت خود را با گویه مشخص نمایند. لذا برای هر گویه پاسخهای 5 گزینه‌ای (گاه سه و گاه هفت) ارائه می‌شود که معمولا گزینه‌های آن به قرار زیر جدول صفحه قبل می‌باشد.

امتیازات طیف لیکرت :

1- از آنجایی که پاسخگویان گویه‌ها را خود پاسخ می‌دهند ارزش این مقیاس افزایش می‌یابد.

2- از آنجایی که پاسخ‌ها به بلی و خیر محدود نیست دقت سنجش افزایش می‌یابد.

3- چون پاسخگویان به همه سوالات پاسخ می‌دهند سنجش به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

انتقادات طیف لیکرت :

1- انتقادات عمده‌ای که به این طیف وارد است اینست که علی‌رغم دقت بیشتر و حجم کار کمتر برخی‌ها معتقدند این طیف از یک مقیاس رتبه‌ای تجاوز نمی‌کند.مثلا نمی‌توان ادعا کرد اگر دو پاسخگو دارای نمرات مساوی هستند گرایششان نیز یکسان است.

2- اگر مجموع نمرات فردی دوبرابر فرد دیگر باشد نمی‌توان گرایش او را دوبرابر آن فرد پنداشت.

 
بازدید از پست : 7062
ن : spss-amar
ت : 18 اردیبهشت 1391
نظرات : 3
نظر شما در مورد این پست چیست ؟
hugo | چهارشنبه 20 دی 1391 ساعت 10:58
سلام،مطلب مفیدی بود بک سوال، تخلیل پرسشنامه ای که با این طیف سنجیده می شود چکونه است؟ مثلا تحلیل توصیفی در این طیف با مجموع و میانگین و ... است؟؟؟؟؟؟ تحلیل هایی که با آزمون سر و کار دارند چی؟
عباسی | چهارشنبه 18 دی 1392 ساعت 00:07
با سلام و خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی هستم برای واحد پروژه تحقیقاتیم پروژه ای با موضوع بررسی تاثیر عوامل روانشناختی بر عملکرد کارکنان میخاستم امکان تهیه اش رو دارین؟اگه نه میشه راهنمایی کنین که من از کجا میتونم این پروژه رو تهیه کنم؟ممنون میشم اگه زود جواب بدین
عباسی | چهارشنبه 18 دی 1392 ساعت 00:13
با سلام و خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی هستم برای واحد پروژه تحقیقاتیم پروژه ای با موضوع بررسی تاثیر عوامل روانشناختی بر عملکرد کارکنان میخاستم امکان تهیه اش رو دارین؟اگه نه میشه راهنمایی کنین که من از کجا میتونم این پروژه رو تهیه کنم؟ممنون میشم اگه زود جواب بدین


پاسخ مدیر : سلام ببخشید که دیر جواب می دم بله من می تونم برای شما تهیه کنم اگر از اول تا آخر پروژه بخواهید انجام بدم هزینه کار 100000 می شه یعنی از چکیده تا تجزیه و تحلیل اگر مایل بودید انجام بدم با شماره 09370860288 تماس بگیرید موافق باشیدنظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

 
نویسندگان
موضوعات