برای ویرایش این متن به بخش تنظیمات قالب در کنترول پنل مراجعه کنید

نظرسنجی
دوستان
ورود به سایت
 
تبلیغات
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .

در این طیف تلاش می‌شود گویه‌های گرایش موافق و گویه‌های گرایش مخالف هم‌زمان طراحی شود و گویه‌های ابهام حذف شوند و نیز بهتر است تعداد گویه‌های مثبت و منفی تقریبا یکسان باشد..

طیف لیکرت (LIKERT SCALE) :

طیف مجموعه نمرات هم گفته می‌شود.

     (- - )                       ( -  )                (+ - )             ( + )            ( + + )

 کاملا مخالف                  مخالف                 بی‌نظر            موافق           کاملا موافق

       1                            2                      3                  4                   5 

دراین حالت می‌توان گویه‌های منفی را به سوی گرایش مثبت سوق داد و بالعکس.

با توجه به نقایص طیف تورستون (حجم زیاد کار و وابستگی شدید به قضاوت داوران) مقیاس لیکرت از اهمیت خاصی برخوردار است. این طیف که به نام مقیاس مجموعه نمرات نیز مشهور است .ارزش طیف از نظر واقعی خود پاسخگویان به دست می‌آید علاوه بر این تعداد گویه‌ها می‌تواند بسیار کمتر از طیف تورستون باشد. برای مثال 30-15 گویه.

در این طیف تلاش می‌شود گویه‌های گرایش موافق و گویه‌های گرایش مخالف هم‌زمان طراحی شود و گویه‌های ابهام حذف شوند و نیز بهتر است تعداد گویه‌های مثبت و منفی تقریبا یکسان باشد.

طرز کار :

چون در این طیف از داوران به عنوان تعیین‌کنندگان ارزش مقیاس گویه‌ها استفاده نمی‌شود لازم است گویه‌ها پس از یک مطالعه مقدماتی و برآورد اعتبار و پایایی مستقیما در اختیار پاسخگو گذارده شود.

از پاسخگویان خواسته می‌شود میزان موافقت یا میزان مخالفت خود را با گویه مشخص نمایند. لذا برای هر گویه پاسخهای 5 گزینه‌ای (گاه سه و گاه هفت) ارائه می‌شود که معمولا گزینه‌های آن به قرار زیر جدول صفحه قبل می‌باشد.

امتیازات طیف لیکرت :

1- از آنجایی که پاسخگویان گویه‌ها را خود پاسخ می‌دهند ارزش این مقیاس افزایش می‌یابد.

2- از آنجایی که پاسخ‌ها به بلی و خیر محدود نیست دقت سنجش افزایش می‌یابد.

3- چون پاسخگویان به همه سوالات پاسخ می‌دهند سنجش به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

انتقادات طیف لیکرت :

1- انتقادات عمده‌ای که به این طیف وارد است اینست که علی‌رغم دقت بیشتر و حجم کار کمتر برخی‌ها معتقدند این طیف از یک مقیاس رتبه‌ای تجاوز نمی‌کند.مثلا نمی‌توان ادعا کرد اگر دو پاسخگو دارای نمرات مساوی هستند گرایششان نیز یکسان است.

2- اگر مجموع نمرات فردی دوبرابر فرد دیگر باشد نمی‌توان گرایش او را دوبرابر آن فرد پنداشت.

 
بازدید از پست : 38431
ن : spss-amar
ت : 18 اردیبهشت 1391
نظرات : 25
نظر شما در مورد این پست چیست ؟
hugo | چهارشنبه 20 دی 1391 ساعت 10:58
سلام،مطلب مفیدی بود بک سوال، تخلیل پرسشنامه ای که با این طیف سنجیده می شود چکونه است؟ مثلا تحلیل توصیفی در این طیف با مجموع و میانگین و ... است؟؟؟؟؟؟ تحلیل هایی که با آزمون سر و کار دارند چی؟
عباسی | چهارشنبه 18 دی 1392 ساعت 00:07
با سلام و خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی هستم برای واحد پروژه تحقیقاتیم پروژه ای با موضوع بررسی تاثیر عوامل روانشناختی بر عملکرد کارکنان میخاستم امکان تهیه اش رو دارین؟اگه نه میشه راهنمایی کنین که من از کجا میتونم این پروژه رو تهیه کنم؟ممنون میشم اگه زود جواب بدین
عباسی | چهارشنبه 18 دی 1392 ساعت 00:13
با سلام و خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی هستم برای واحد پروژه تحقیقاتیم پروژه ای با موضوع بررسی تاثیر عوامل روانشناختی بر عملکرد کارکنان میخاستم امکان تهیه اش رو دارین؟اگه نه میشه راهنمایی کنین که من از کجا میتونم این پروژه رو تهیه کنم؟ممنون میشم اگه زود جواب بدین


پاسخ مدیر : سلام ببخشید که دیر جواب می دم بله من می تونم برای شما تهیه کنم اگر از اول تا آخر پروژه بخواهید انجام بدم هزینه کار 100000 می شه یعنی از چکیده تا تجزیه و تحلیل اگر مایل بودید انجام بدم با شماره 09370860288 تماس بگیرید موافق باشید
mandegari | یکشنبه 18 خرداد 1393 ساعت 11:16
با سلام و وقت بخیر...من از پرسشنامه ای با مقیاس لیکرت چهار درجه ای در مطالعه خود استفاده کردم.برای تزیه تحلیل داده های من که از توزیع نرمال هم برخوردارند آیا میتوانم از روش های پارامتریک استفاده کنم؟ آیا در مورد مقیاس لیکرت که رتبه ای است حتما باید از روش های نان پارامتریک استفاده کرد؟؟؟ قبلا از همکاری شما صمیمانه تشکر میکنم.


پاسخ مدیر : سلام بله می توان از آزمون های پارامتریک استفاده کرد اگر داده ها را جمع کنید تبدیل به مقیاس فاصله ای می شود.
حسین پور | یکشنبه 18 خرداد 1393 ساعت 18:08
با سلام واحترام مقیاس لیکرت که به درجات مختلف آن نمره می دهیم و نمره کلی آن را در یکی از 3 سطح ضعیف،متوسط و شدید قرار می گیرد باید یک متغیر ترتیبی در نظر گرفت یا فاصله ای؟


پاسخ مدیر : مقیاس ترتیبی
farnaz | جمعه 30 خرداد 1393 ساعت 15:06
سلام خسته نباشید. من برای کار تحقیقی باید 50 تا گویه مثبت و منفی در ارتباط با گرایش به ازذواج تحیه کنم منظور از گویه همان سوالات پرسشنامه است؟؟؟


پاسخ مدیر : بله به تک تک زیر مجموعه های سؤالات گویه می گویند
ttt | چهارشنبه 4 تیر 1393 ساعت 15:21
با سلام .ممنون میشن منوبرای 2سوال زیر که مربوط به پروژمه راهنمایی کنید .در4سوال اول بررسی کنید ایا سیستم ارزیابی اثر داشته یا خیر؟ در 4سوال دوم بررسی کنید ایا سن در سیستم ارزیابی اثر داشته یا خیر؟
ttt | چهارشنبه 4 تیر 1393 ساعت 15:26
با سلام .ممنون میشن منوبرای 2سوال زیر که مربوط به پروژمه راهنمایی کنید .در4سوال اول بررسی کنید ایا سیستم ارزیابی اثر داشته یا خیر؟ در 4سوال دوم بررسی کنید ایا سن در سیستم ارزیابی اثر داشته یا خیر؟ داده های من هم نرمال نیستند
ttt | جمعه 6 تیر 1393 ساعت 11:41
با سلام .من یک مشکل دیگم دارم میخوام داده هام رو به 5دسته با طول 4تقسیم کنم .ماکس20 ومین صفر .اما در رده ی اخر فقط20 تنها باقی می مونه ایا میشه 20رو یک رده در نطر گرفت؟یا راه دیگه هست
ttt | شنبه 7 تیر 1393 ساعت 22:46
با سلام .شما که وقت ندارین به سوالات پاسخ بدین چرا همچین قسمتی ایجاد کردین وما روچشم انتطار؟؟
ttt | شنبه 7 تیر 1393 ساعت 22:52
با سلام .شما که وقت ندارین به سوالات پاسخ بدین چرا همچین قسمتی ایجاد کردین وما روچشم انتظار میذارین؟؟
صالحی | یکشنبه 9 آذر 1393 ساعت 21:40
عناوین طیف هفت تایی لیکرت چیست؟
امید | یکشنبه 30 آذر 1393 ساعت 19:18
باسلام ممنون می شم به این سوال من جواب دهید برای مقایسه اموزش های مجازی وحضوری درپرسشنامه از طیف لیکرت استفاده کرده ام ولی بجای یک از صفر شروع کرده ام آیا اشکال دارد ؟
مهدی | شنبه 9 خرداد 1394 ساعت 09:34
با سلام ممنون میشم به این سوالم پاسخ بدید من موضوع پرسشنامه من درمورد نقش ریسک بر نیت خرید مشتری، آیا من میتونم فقط از گویه های منفی استفاده کنم یا حتما باید از هردو گویه مثبت و منفی استفاده کنم؟


پاسخ مدیر : با سلام در ابن مورد بهتر است با اساتید راهنما و مشاور مشورت نمایید
زهرا | چهارشنبه 22 مهر 1394 ساعت 19:21
سلام ببخشید من یه سوال درمورد تحلیل پرسشنامه داشتم من سوالات پرسشنامم به صورت بله و خیر هستش نمیدونم چطوری در نرم افزار spss تحلیلشون کنم پرسشنامم درمورد استفاده از رسانه های اجتماعی برای بهبود مدیریت ارتباط با مشتری هست..حالا داده ها رو وارد نرم افزار کردم در تحلیلش مشکل دارم خواهش میکنم راهنماییم کنید.
زهرا | چهارشنبه 22 مهر 1394 ساعت 19:22
سلام ببخشید من یه سوال درمورد تحلیل پرسشنامه داشتم من سوالات پرسشنامم به صورت بله و خیر هستش نمیدونم چطوری در نرم افزار spss تحلیلشون کنم پرسشنامم درمورد استفاده از رسانه های اجتماعی برای بهبود مدیریت ارتباط با مشتری هست..حالا داده ها رو وارد نرم افزار کردم در تحلیلش مشکل دارم خواهش میکنم راهنماییم کنید.
حسین | پنجشنبه 21 آبان 1394 ساعت 18:25
سلام طیف هفت تایی برای ahp چگونه نام گذاری میشه؟مثلا بخوایم مهارت ها را دو به دو اولویت بندی کنیم اگه گزینه اول برابر باشد و گزینه اخر کاملا مطق باشد گزینه دوم تا ششم را چه نام گذاری کنیم؟
مریم | جمعه 4 دی 1394 ساعت 22:05
عناوین طیف هفت تایی لیکرت چیست؟
نورالدین | یکشنبه 23 اسفند 1394 ساعت 19:19
با سلام وخسته نباشید. میخواهم پایان نامه تحت عنوان بررسی عوامل موثر بررضایت شغلی کارکنان بنویسم. نمیدونم از چی نوع پرسشنامه استفاده نمایم لطفا رهنمایی ام کنید.تشکر
امیری | شنبه 11 اردیبهشت 1395 ساعت 10:01
با سلام یه سوال. چطور میتونیم یک شاخص رو از چند گویه با طیف لیکرت بسازیم و تاثیرش رو روی یک متغیر فاصله ای بررسی کنیم . اگه میشه جوابشو به ایمیلم بدید ممنون میشم
عباسی | یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 ساعت 19:07
سلام. ببخشید شما میدونید طبقه بندی لیکرت برای مقیاس ضرورت چیه؟ خیلی ضروری است، ضروری است و... آیا این درسته؟
زهرا | پنجشنبه 18 شهریور 1395 ساعت 23:13
سلام.ببخشید من میخوام تاثیر متغیرهای جنسیت و سن و تحصیلات را روی تمایل استفاده از بانکداریبدونم که از ازمون رگرسیون لجستیک استفاده می کنم.که برای این ازمون باید تمایل رفتاری کد گذاری شود که تمایل در پرسشنامه دارای سه سوال با طیف لیکرت هفت تایی است.مشکل من اینه که نمدونم چگونه این متغیر راکدگذاری کنم.خیلی ممنون میشم اگر مسیرشو بهم بگین
مصطفی | سه شنبه 6 مهر 1395 ساعت 00:57
با سلام،نحوه نمره دهی به 4تایی به چه صورت است؟
مریم | یکشنبه 7 خرداد 1396 ساعت 10:30
من برای بررسی فرسودگی شغلی معلمان ریاضی به پرسشنامه فرسودگی شغلی چند مورد اضافه کردم چطوری می تونم آلفا کرونباخ رو حساب کنم .آصلا لازمه این کار
std testing | http://www.stdtestingnearme.club/ | جمعه 2 تیر 1396 ساعت 17:12
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین ابتدا آیا نه کار کاملا با من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما قادر به من مؤمن اما فقط برای while. من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق و یک خواهد را سادگی به پر کسانی که معافیت. در صورتی که شما که می توانید انجام من خواهد مطمئنا بود تحت تاثیر قرار داد.نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

 
نویسندگان
موضوعات