برای ویرایش این متن به بخش تنظیمات قالب در کنترول پنل مراجعه کنید

نظرسنجی
دوستان
ورود به سایت
 
تبلیغات
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .

بادام درختی خزان دار مثل درختان هسته دار با ارتفاع 6 تا 10 متر می باشد..

پرورش درخت بادام  دیم

ایران چهارمین تولیدکننده بادام دنیاست ، ولی عملکرد و کیفیت ان پایین است.(ملکوتی ، م و همکاران،1377). بنابراین با توجه به نقشی که این محصول میتواند در افزایش صادرات و ارزآوری داشته باشد بایستی راههای افزایش عملکرد را بررسی و تعیین نمود.(ملکوتی،م وغیبی ،م1379). یکی از راههای افزایش عملکرد کشت بادام به صورت دیم می باشد.  درخت بادام به بی آبی و کم آبی مقاوم است ، در مناطق با بارندگی 300 تا 500 میلی متر با پراکندگی مناسب می توان بادام دیم به عمل آورد.

 ویژگیهای درخت بادام

 بادام درختی خزان دار مثل درختان هسته دار با ارتفاع 6 تا 10 متر می باشد.با توجه به اینکه درخت بادام دارای خود ناسازگاری است بنابراین باید از درخت گرده دهنده در باغ به نسبت 2 به 1 یا 1 به 1 استفاده گردد. اگر درخت گرده زا از نوع مغز تلخ باشد میوه های حاصله روی درخت مغز شیرین ، تلخ خواهد بود و بنابراین گزینش درخت گرده زا بسیار مهم است. بدلیل ریز بودن میوه بادام دیم نیاز به تنک شدن ندارد و سنگین بودن بار در یک سال زیانی به گیاه و میزان محصول آن در سال بعد نمی زند. هرس بادام به روش فرم جامی که تاج آن باز است و ارتفاع تنه را 80 سانتیمتر در نظر میگیرند  می باشد که این عمل باعث افزایش باردهی درخت می شود . بهتر است شاخه هایی که جوانه یکساله روی آن قرار دارد با نگهداری جوانه ها بقیه شاخه ها را هرس کرد( حسنی زاده،1380).شکوفه های بادام در اول بهار زودتر از سایر درختان باز می شود.گرده گلها چسبناک بوده و تنها توسط زنبور عسل و سایر حشرات انتقال می یابد.درخت بادام برای رساندن میوه خود نیاز به 6 تا 8 ماه فصل رشد دارد.در تابستان خواهان هوای گرم و خشک می باشد و به حداکثر دما 45+ درجه سانتیگراد و حداقل دما 25- درجه سانتیگراد ، متوسط بارندگی بالا تر از 200 میلی متر با پراکنش مناسب ، رطوبت نسبی 30 تا 40 درصد  نیاز دارد.( همتی،1389).

روش متداول کشت

          در روش کشت معمول بادام به صورت دیم از آنجاییکه رشد درخت کند است ، درخت بادام به طور میانگین پس از 10سال به بار می نشیند و از طرفی هم کشاورز برای حفظ رطوبت خاک مجبور است هر ساله زمین را شخم بزند که این امر باعث می شود وقت و انرژی بسیار تلف شود . در شیوه جدید کشت بادام به صورت دیم سعی شده است حداقل انرژی صرف شود و حداکثر محصول نیز به دست آید .

شیوه کشت کلشی دیم

       در این شیوه ابتدا زمین مورد نظر برای کاشت بادام را تا عمق 30-25 سانتی متری به صورت کامل شخم می زنیم .شخم زمین باید در اواخر شهریور و قبل از شروع باراندگی ها باشد .از آنجاییکه در این گونه شخم ها کلوخه تشکیل می شود پس از شخم زدن باید زمین ماله کشی شود تا کلوخه ها درشت خرد شوند البته اینکار نباید به حدی باشد که کلوخه ها بیش از حد ریز شده و مستعد شسته شدن توسط بارانهای بهاری شوند .پس از آماده کردن زمین اقدام به کشت دانه بادام می کنیم .در شیوه کشت دیم بهتر است به جای کاشت نهال بادام ، بذر بادام را کاشت .  همزمان با آماده کردن زمین، کاه و کلش را به نحوی در زمین قرار می دهیم که باد نتواند آن را پراکنده کند و از طرفی هم باید هوا به راحتی در آن نفوذ کند . برای این کار می توانیم پس از برداشت محصول گندم کاه آن را جمع آوری کرده و برای جلوگیری از پراکنده شدن توسط باد چند قطعه سنگ بر روی آن بگذاریم .این اقدام برای این است که کلش ها در طی زمستان به میزان لازم آب جذب کرده و مقداری پوسیده شوند . پس از این مرحله تا بهار لازم نیست اقدامی انجام شود . در بهار سال بعد در اواخر اردیبهشت هنگامی که باران های بهاری قطع می شوند اقدام به کلش گذاری در اطراف نهال های جوان می کنیم .در سالهای بعد تنها کاری که باید انجام دهیم این است که مقداری کلش در اواخر اردیبهشت به اطراف نهال اضافه کنیم . آبیاری اولیه به محض کاشت نهال ضروری می باشد و ابیاری بعددی با فواصل 45-30 روز انجام می گیرد ( حدوداً 3 دوره). آبیاری در سال بعد به میزان نزولات جوی در آن سال بستگی دارد و معمولاً با پایان یافتن بارندگی ها انجام می شود( سه دوره با فاصله 60 روز)

مزایا :

1-   کلش اطراف نهال مانند ضربه گیر عمل کرده و مانع از کوبیده شدن زمین توسط بارانهای شدید در بهار می شود.

2-   در زمینهای شیب دار بهتر می تواند آب باران را جهت نفوذ در خاک اطراف نهال هدایت نمود .

3-   در اواخر بهار و تابستان همانند عایق عمل کرده و از تبخیر آب موجود در روزنه های خاک جلوگیری می کند .

4-   در زمستان مانع از یخ زدن قسمت طوقه گیاه می شود .

5-   آب مورد نیاز گیاه تامین شده و افت رشد نخواهیم داشت .

6-   گیاه در سال پنجم به بار می نشیند که با کشت آبی رقابت می کند .

7-   پس از باردهی درخت، محصول از کیفت بالایی برخوردار است .

8-   در اواخر تابستان و اوایل پاییز این نهال ها دیرتر برگ خود را از دست می دهند .

  ثمر دادن بادام دیم

بادام دیم معمولاً درختی است که در 5 سالگی به بار می نشیند. فصل برداشت محصول معمولاض اواخر مرداد ماه و اوایل شهریور می باشد.( همتی،م1389).

 مقایسه کشت دیم کلشی با کشت آبی

       مقایسه بین نهال بادام در سال سوم کاشت که هر دو در یک زمین و در یک زمان کاشته شده و هر دو به میزان مشابهی کود دریافت کرده اند .در نهالی که به صورت آبی کاشته شده است مشاهده می شود که در مهرماه اکثر برگهای خود را از دست داده است در صورتی که نهالی که در همان تاریخ به شیوه دیم کلشی کاشته است ، نهال تمامی برگهای خود را حفط کرده و همچنان به رشد خود ادامه می دهد .

نتیجه گیری

      نتایج این تحقیق نشان می دهد شیوه کشت دیم کلشی بادام می تواند با شیوه کشت آبی رقابت کند و از طرفی هم درختان زودتر به باردهی می رسند ، این شیوه را می توان برای تمام مناطقی که پراکنش باران نامناسب می باشد اجرا نمود . با توجه به اینکه بسیاری از زمینهای روستایی به علت شیب زیاد قابلیت کشت غلات را ندارند می توان از کشت بادام به این شیوه استفاده نمود .

فهرست منابع:

1-  بی نام (1389). کشت بادام در همدان به شیوه جدید. قابل دسترس در: http://www.ketabsepehr.persianblog.ir

2- ملکوتی، محمدجعفر و بابک متشرع زاده. (1378) نقش بور در افزایش کمی و بهبود کیفی محصولات کشاورزی( مشکلات و راهکارها). نشر اموزش کشاورزی.معاونت تات وزارت جهاد کشاورزی.کرجف ایران.

3- ملکوتی، محمد جعفر،سید جواد طباطبایی و بابک مترشع زاده.(1377).عوامل مؤثر در تشکیل و جلوگیری از ریزش میوه در باغهای کشور. نشر آموزش کشاورزی.سازمان تات وزارت جهاد کشاورزی. کرج، ایران.

4- همتی ، محمد(1389). بادام دیم. قابل دسترس در:                 http://www.roostanews.ir

5- همتی محمد(1389). احداث باغ بادام. قابل دسترس در :   http://www.roostanews.ir
بازدید از پست : 25915
ن : spss-amar
ت : 19 اردیبهشت 1391
نظرات : 15
نظر شما در مورد این پست چیست ؟
سعید | دوشنبه 23 بهمن 1391 ساعت 22:39
1-با سلام میخواستم نحوه کلش گذاری را بیشتر توضیح دهید و اگر تصویری باشه بهتر 2-کشت ابی با کشت دیم در بادام چه فرقی میکنه منظورم اینه که در مرحله اول کاشت بذر یا نهال کشتمان ابی باشه و بعد دیم چه اشکالی داره؟
Ieila Diansaei | پنجشنبه 21 فروردین 1393 ساعت 00:34
سلام ایا میشه درشمال بادام درختی پرورش داد وهزینه اولیه اون چقدرمیشود باتشکر۰


پاسخ مدیر : کشت بادام بستگی به خاک منطقه داره شما باید از جهاد کشاورزی شهرتون بپرسید اگر مستعد کشت بود می تونید بکارید بادام بیشتر در مناطق کوهستانی کشت می شه
یگانه | جمعه 22 فروردین 1393 ساعت 22:44
اگه امکان داشت یه عکس هم بزارین البته اگر امکان داشت
علی | سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 ساعت 06:54
باسلام لطفا۵۰۰عددنهال بادام دیم مغزشیرین لازم دارم درصورت وجودبا09188397461تماس بگیرید
احمد | پنجشنبه 15 خرداد 1393 ساعت 13:37
لطفا 800 عدد نهال بادام دیم مفزشیرین لازم دارم در صورت موجود با این شماره تماس بگیرید 09153357645
زهرا | شنبه 31 خرداد 1393 ساعت 13:19
سلام .توضیح کاشت کلشی خیلی خلاصه وغیر قابل استفاده بود نحوه کاشت بذر هیچ توضیحی نداشت واقعا خسته نباشید!
.امین | شنبه 6 دی 1393 ساعت 17:36
کلش چیست چطور تلفظ می شود چطور تهیه می شود واز کجا؟ مممنون میشم اگر راهنمایی کنید
حسین | شنبه 25 بهمن 1393 ساعت 18:16
درود کلش (تلفظ کولش یا Kolash) عبارت است از ساقه گندم جو و ذرت و برنج و... که بعد از برداشت محصول دانه با کمباین بقایای گیاهی را کلش می نامند. کاه کویده شده همین کلش هم خوب است. برای بادام کلش گندم و جو و یا کاه آنها عالی است.
جاودان خرد | سه شنبه 12 اسفند 1393 ساعت 12:41
با سلام در نواحی کوهستانی و بیبانی یکی از مهمترین مشکلات کلاغ ها هستند که تخم بادام یا محصول بادام را می خورند باید چه کرد لطفا راهنمایی کنید
علیرضا | شنبه 13 تیر 1394 ساعت 16:51
با سلام در مناطقی مثل چهارمحال که مناسب برای باغ بادام باشد با یک منبع آبی که تقریبا 10 لیتر در ثانیه آب داشته باشد چند هکتار می توان آبیاری قطره ای درخت بادام زیر کشت برد.
گراوند | چهارشنبه 12 اسفند 1394 ساعت 20:28
باسلام در مناطق لکستان مثل کوهدشت که هوا در گرم ترین زمان خود به 46درجه وشاید بیشتر هم بشه میشه درخت بادام دیم کاشست باید رز کجا شروع کنم ممنون میشم کمکم کنید
سمیرا | یکشنبه 16 اسفند 1394 ساعت 21:17
سلام من جند تا نهال دارم که ریشه هاش داخل کیسه پلاستیکی هست. فعلا امکان کاشت رو ندارم. میخاستم ببینم حداکثر چند روز میتونم تو این وضعیت نگه داری کنم. ممنونم
ali | چهارشنبه 25 فروردین 1395 ساعت 08:58
سلام خیلی استفاده کردم من امسال 100عدد نهال بادام دیر گل کاشتم ومیخواستم از اطلاعات شما استفاده کنم
بهروز | شنبه 22 خرداد 1395 ساعت 11:52
سلام.لطف کنید میزان محصول بادام آبی در هر هکتار و اینکه چند سال طول میکشه تا به ثمر برسه رو بگید.ممنون
توحید | یکشنبه 27 تیر 1395 ساعت 19:30
ما زمین بسیار در ارومیه داریم و میخواستم بادام دیمی بکارم ولی اطلاعات کمی دارم اگه کسی کمک کنه ممنون میشم.حتی شراکتی هم میشه 09149401527نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

 
نویسندگان
موضوعات