برای ویرایش این متن به بخش تنظیمات قالب در کنترول پنل مراجعه کنید

نظرسنجی
دوستان
ورود به سایت
 
تبلیغات
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .

سه مسئله مهم در مقیاس ها:

1. وجود ترتیب در مقیاس

2. فواصل مساوی طبقات

3. صفر مطلق ( در علوم انسانی معنایی ندارد ) .......

 بازدید از پست : 1859
ن : spss-amar
ت : 13 آبان 1391
نظرات : 1

بالاترین سطح اندازه گیری است و حدود فعالیت آن مشتمل است بر کلیه عملیاتی که بر مقیاس های اسمی، ترتیبی و فاصله ای صورت می پذیرد. چهار عمل اصلی در آن انجام می پذیرد و صفر مطلق در آن وجود دارد.
بازدید از پست : 1304
ن : spss-amar
ت : 13 آبان 1391
نظرات : 2

این مقیاس علاوه بر طبقه بندی نامگذاری و مرتب کردن به ما اجازه می دهد که فاصله های موجود بین افراد، اشیا و رویدادها را دقیقا مشخص کنیم. همینطور میتوان عملیات ریاضی در آن انجام داد. مثلا میتوان گفت اختلاف نمره علی و رضا مساوی اختلاف نمره احسان و آرش است. در این مقیاس صفر مطلق وجود ندارد. ( دانش آموزانی که از نمره هوش صفر میگیرند، به این معنی نیست که اصلا هوش ندارند.)
بازدید از پست : 976
ن : spss-amar
ت : 13 آبان 1391
نظرات : 2

این مقیاس همان مقیاس اسمی است که به طبقه بندی نامگذاری و علاوه بر آن مرتب نمودن طبقات می پردازد. در این مقیاس اعداد صرفا به منظور رتبه بندی به کار برده می شوند. مقیاس ترتیبی به منظور مرتب کردن افراد یا اشیا از بالاترین به پایین ترین ( بر اساس ویژگی های اندازه گیری ) به کار برده می شوند. اعداد به کار رفته در آن بیان کننده کیفیت هستند.
بازدید از پست : 1608
ن : spss-amar
ت : 13 آبان 1391
نظرات : 3

این مقیاس به تعیین طبقات می پردازد. طبقاتی که افراد، اشیا یا رویدادها در آن جایگزین می شود. طبقات باید مانع الجمع باشد. یعنی مثلا یک نفر در بیش از یک طبقه جای نمی گیرد یا مثلا عدد یک برای مرد و عدد 2 برای زن، عدد 3 برای پسر و عدد 4 برای دختر بکار میرود. این طبقه بندی معنای کمی ندارد و نمیتواند عملیات جمع، ضرب و تقسیم بر روی آنها انجام داد. هدف، طبقه بندی و تشخیص طبقات از یکدیگر است.
بازدید از پست : 1003
ن : spss-amar
ت : 13 آبان 1391
نظرات : 2
نظر شما در مورد این پست چیست ؟ 

 


 
نویسندگان
موضوعات